csinimama

Melyik édesítő szeret minket?

 

Már az anyatej is édes ízzel kényeztet minket, hogyan lennénk tehát képesek lemondani erről? Sokan gondolják, hogy aki le akar fogyni az nem ehet édeset. Pedig bizony ehet. Édeset igen, cukrosat azonban nem!

Tudom ez kicsit ellentmondásos.

Megmagyarázom:

A cukor egy hangtompító. Ezért olyan népszerű mind a politikusok mind az emberek szemében. Olvastam egy Graham Greene regényt, ami Dél-Amerikában játszódott. Szépen kifejtette, hogy a hatalomnak az az érdeke, ha a nép nem lázadozik.

Ez ugyebár világos. Az éhes ember lázad, enni akar. A rosszul táplált viszont csendben van, mert beteg és kiszolgáltatott. Ezért jó az, hogy a sok szegény tápiókát eszik dél-Amerikában. A tápióka európai megfelelője a krumpli és a rizs. Olcsó és jóllaksz tőle.

Nesze, aztán tűrd a sorsod.

Ugyanez van a sok-sok édességgel is. Eszed és örülsz neki. A gyerek is örül neki. Aztán mind betgetek lesztek, de senkit nem hibáztattok, hiszen ez természetes. A gyerek is hallgat. A minap a szomszédommal futottam össze. Éppen a guruló babakocsit mögött gurult ő is, a reggelijük a gyerek kezében vol: mignon, amolyan tálcás fajta a boltból. Tolták befele. Jó étvágyat!

Ezzel szemben vannak édesítők amik csak úgy simán megölnek:  a fruktóz, a ciklamát, a szacharin és az aszpartám .

Mindeközben aki nem akar kiszelektálódni idejekorán kipróbálhat természets édesítőszereket, amelyeknek ugyanilyen műanyag nevük van, és mégis barátaink. Segítségül a google-t hívtam, ezt ti is bármikor megtehetitek.

 

1. Eritrol: 

“Az eritritol természetes cukoralkohol. Kis mennyiségben megtalálható gombákban, körtében, dinnyében, szőlőben, és erjesztéssel készült ételekben: borban, szójaszószban, sajtban.

Mint a legtöbb cukoralkoholt, édesítőszerként használják. Édesítőereje 60-80%-a a közönséges cukorénak. Íze hűs és édes. 160°C-ig nem veszíti el édes ízét, és nincs utóíze. Jól kombinálható más édesítőszerekkel.

Nagy része gyorsan felszívódik a vékonybélben. A vastagbélbe csak egyszeri nagy mennyiség (több mint 0,5 g/tskg) fogyasztása esetén jut, így nincs puffasztó és hashajtó hatása, mint más cukoralkoholoknak. A felszívódott mennyiségnek több mint 90%-a változatlan formában távozik a szervezetből a vizelettel 24 órán belül, emiatt energiatartalma igen csekély (20 kcal/100 g). Glikémiás indexe 0-nak tekinthető, mert az inzulintermelésre gyakorlatilag nincs hatással, így cukorbetegek is fogyaszthatják.”

Hát ez jól hangzik, bár kicsit drága. Ennek ellenére nekem ez vált be. Leszoktam a cukor édes ízéről, így nekem már kevés is elég, hát nem szuper?

2 .Sztívia:

“A jázminpakóca (Stevia rebaudiana) más nevén sztívia (stevia), édesfű vagy édes levél a őszirózsafélék családjába tartozó évelő növény, mely Dél-Amerikában őshonos és édes leveléről nevezetes fűszer és gyógynövény.”

Nahát, nem is tudtam. Mi van még?

“A levelét, illetve az abból kinyerhető és az édes ízért felelős szteviozidokat sokfelé édesítőszerként használják, ízhatása azonos tömegű cukorénál mintegy 300-szor erősebb, lassabban alakul ki és tovább tart. Nagyobb mennyiségben fogyasztva kesernyés utóíz alakul ki, amely az édesgyökérre emlékezetet. A világ különböző részein ételek és italok édesítésére használják és főzésre is alkalmas, mert a hatóanyaga nem bomlik le a melegítéstől. Fogyasztása esetén nem jelentkezik fogszuvasodás, melyet az ázsiai több évtizedes használat alatt külön vizsgáltak. Az Egyesült Államokban a élelmiszeripar területén történő felhasználását feloldották, ezért a Coca-Cola és a PepsiCo piacra dobta első sztívia tartalmú termékeiket.”

Azért emiatt nem vennék Coca-Colát, de kit is érdekel. Árban ez már jobb sokkal.

3. Xilit, Xylitol, vagy nyírfacukor?

“Mindhárom ugyanaz. Nemzetközi hivatalos megnevezés a xylitol, amit a magyar nyelvben xilitnek hívunk. Lényegesen kevesebb kalóriát tartalmaz mint a hagyományos kristálycukor, így nem kell lemondanunk az édes ízekről fogyókúra idején sem. Csökkenti a fogszuvasodás kockázatát. Lassú felszívódásának köszönhetően diabetikus ételek készítéséhez is használhatjuk. Candida diétán lévők is fogyaszthatják. Állaga, édesítő ereje és íze szinte teljesen megegyezik a hagyományos kristálycukoréval. Nagy mennyiségű fogyasztása hashajtó hatású. Hozzászokási időszakban napi két kávéskanál mennyiség fogyasztása ajánlott. Használható mindenféle étel és ital édesítéséhez.”

Ez is remek. Ezt már szinte mindenütt lehet kapni, nem is olyan drága emiatt. A puffasztó hatása már kellemetlenebb, de meg lehet próbálni.

Ha ezekkel sütünk élhetünk édesen, a bolti diabetikus termékeket viszont ellenőrizzük, mert más édesítőszerekkel csak nagyobb bajt csinálunk.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!