csinimama

Bogyó a kakaós beiglicsiga

A minap olvastam egy beigli tesztet, amiben egy paleo-szerű, elfuserált példány volt látható. Persze lehúzták. Meg is állapítottuk, hogy az olyan-mintha történetek sosem szerencsések. Gondolkoztam, miként lehetne jó beiglit csinálni. Mit töltenék bele, milyen lenne a tésztája, mitől lenne olyan mintha. Aztán rájöttem, hogy ennek semmi értelme.

A kérdés így hangzik helyesen:

Mitől jó egy beigli?

Szerintem a tésztája enyhén sós és viszonylag kemény, de nem száraz. A benne lévő töltelék nedvesebb a száraznál és édes, de nem csak édes, hanem picit más is. A többi csak hagyomány és a konyhák, háziasszonyok, cukrászok versenye. Engem őszintén nem érdekel hogy hívják, csak tudja azt, amitől a beigli jó.

A másik kérdés: miért is kell a beiglit egyben megsütni, ha a kakaóscsiga pont attól jó, hogy jó nagy felületét mutatja a sütőnek. Nem szeretek dolgokat azért csinálni, mert azt úgy szokták. Akkor szokják, én nem szokom.

kakcsig2

Szóval a keresztezés jó ötletnek tűnt. A kakaóscsigát úgyis kelttésztából szoktam csinálni, ami picit sós és tud ropogós lenni. A kakóscsiga tölteléke pedig amúgy is túl kevés, tehát mehet neki egy kis valamilyen íz. A választásom a kesudióra esett. Szerintem a legjobb mag. Úgy van íze, hogy nincs is. Egyszerűen simogató.

Készítettem tehát egy kelttésztát:

1dl rizstejet  1 kanál kókuszvirágcukorral  langyosra melegítettem, ebbe fél tasak instant élesztőt felfuttattam.

20dkg lisztet összekevertem (gesztenyeliszt, nyílgyökérliszt, gluténmentes liszt, szezámmagliszt, mandulaliszt)

Tettem bele 1kk sót, beleöntöttem az élesztőt, rácsaptam 3 tojást és összegyúrtam.

Ezt kinyújtottam és rákentem az alábbi keveréket:

10dkg darált kesudió, 2ek kakaópor, 4ek kókuszvirágcukor és 1dl olívaolaj (libazsír is jó)

Ez elég nehezen kenhető, a végén kézzel dörzsöltem el a tésztán. Ha kevésnek találja valaki akkor fokozhatja az adagot.

Feltekertem egy rúdba, majd vékony szeletekre vágtam. A szeleteket egy tepsibe helyeztem, majd 180fokos sütőben 12-13 percig sütöttem. Sütőnként ez változó, a lényeg, hogy ne száradjon ki.

Aki kipróbálja annak jó étvágyat kívánok!

 

Rudolf a glutén és laktózmentes mézeskalács

Glutén ás laktózmentes mézeskalács – hívjuk Rudolfnak

unnamed

A jó mézeskalácstészta lényege az, hogy ne tépjük ki a hajunkat amikor szaggatjuk.

Ez nem könnyű, lazaságot és sok humort igényel 🙂

 

Persze egy jó recept is segít:

 

A tésztához készítettem 20dkg lisztkeveréket. Az alábbi liszteket kevertem össze:

gesztenyeliszt, gluténmentes liszt (a dm-esre szavazok), szezámmagliszt, mandulaliszt, nyílgyökérliszt

Ebbe kevertem egy kiskanálnyi szódabikarbónát, pici sót és 3ek kókuszvirágcukrot.

Fűszernek tetszés szerint mehet bele koriander, ánizs, fahéj, szerecsendió, szegfűszeg… ki mit szeret. Én a gyerekek miatt megelégszem a fahéjjal.

A szárazanyagokhoz hozzáadtam két ek libazsírt, két tojást, és belecsorgattam kb 3ek mézet (lehet, hogy szerencsém volt azzal, hogy a méz előtte számomra is meglepő módon a hűtőben volt, nem tudom miért tettem oda)

A tésztát addig kevertem amíg össze nem állt. Ha nem áll össze lehet még egy kis zsírt vagy mézet hozzáadni. Ezután egy fóliába csomagolva betettem a hűtőbe pihenni.

Pár óra múlva kivettem, kinyújtottam és kiszaggattam.  A tetjére egy kanál kókuszvirágcukorral elkevert tojást kentem, attól lett szép fényes.

A sütőt előmelegítettem 180C-ra (hőlégkeveréses sütő, tehát a simában kb 200C) és 11-12 percig sütöttem. Érdemes figyelni 10 perc után és kitapasztalni, hogy mikor kezd el finoman barnulni. Minden sütő más.

Kellemes Ünnepeket!

 

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!